Veles Web

Facebook Ads

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Facebook má mesačne aktívnych 2,895 Miliardy (to je to číslo s deviatimi nulami) používateľov po celom svete. Na slovensku ich je okolo 3 300 000. Facebook, aj keď to nerád priznáva oficiálne zbiera o každom jednom používatelovi informácie. Od základných informácií ako vek, pohlavie a miesto bydliska, cez komplexnejšie ako sú stránky, ktoré sa Vám páčia, Vaše záujmy, koníčky alebo obchodné správanie online až po tie veci, pri ktorých sa nám občas zastavuje rozum. Tu parí napríklad vyhodnocovanie správania na základe lokality ( či dochádzate do práce, akým dopravným prostriedkom, odkiaľ a kam, v akých časoch) alebo skenovanie okolia na základe kľúčových objektov. Máte psa alebo mačku, partnera alebo partnerku, auto, bicykel, bývate v dome alebo na byte a podobne. Na podobnom princípe funguje aj odpočúvanie v pozadí na základe kľúčových slov. Bavili ste sa s niekým o tom ako potrebujete nové topánky bez toho, aby ste to vôbec napísali do Googlu a zrazu vidíte reklamy na nové topánky? Teraz si hovoríte jednu z dvoch vecí:

 

  1. Pre Boha živéto to som nevedeľ/la
  2. Na čo im vštky tieto informácie sú?

Odpoveďou je vyššie spomenutý príbeh o nových topánkach. Je to práve na účely reklám. Facebook zarába tým, že predáva Váš čas strávený na platforme a informácie o Vás marketérom. Nemusíte vôbec panikáriť a odstranovať si Facebook. Všetky tieto informácie sú anonymné. Nikto nevie kdo ste. Na obrazovkách je vidieť len to, že ste ženatý muž vo veku medzi 40-45 a bývate v Bratislave. Alebo sloboná žena vo veku 18-25 zo sobranoviec, ktorá rada robí fitness.

Celý tento skoro dokonalý rozpoznávací algorytmus Facebooku Vám ako podnikateľovi/podnikateľke umožnuje zamerať reklamu na tých ľudí, ktorí o ňu stoja. Nebudete predsa ponúkať svoje ručne vyrobené obrúčky ľudom, ktorí sú neni vo vzťahu. Budete ich ponúkať zasnúbeným. Tak isto nebude lákať ľudí z revúcej do svojej novo otvorenej Bratislavskej kaviarne. Reklamu budete cieliť na ľudí z Bratislavy, z jej okolia a na ľud, ktorí tam buď pracujú majú prechodný pobyt alebo sa tam práve nachádzajú (napr. turisti).

Pokiaľ sa Vám po všetkých týchto informáciách parí z uší a potrebujete pomoc pri nadstavovaní a spravovaní reklám na Facebooku, veľmi radi Vám pomôžeme a odpovieme na všetky Vaše otázky.